Krátká videa projektu Zdravé auto
Zde můžete zhlédnout krátká videa představující nejzajímavější výsledky projektu
30. 5. 2023
Během řešení projektu byla natočena řada krátkých videí ve formě rozhovorů a reportáží. Ta nejzajímavější představujeme zde a zveme vás k jejich sledování.
MUDr. Irena Opletalová vysvětluje, jaké negativní zdravotní následky má působení emisí z výfuků automobilů:
Reportáž z měření emisí v provozu dne 20. října 2022 u u České zemědělské univerzity v Praze Suchdole: nadměrné emise má až 10 % projíždějících vozidel!
Libor Fleischhans porovnává emise z výfuků: dodávka Ford vs. zánovní Porsche:
Dne 27. 10 2022 street artvozidlo "přišerka" navštívilo Prahu. Podívejte se na jeho jízdu!
Rozhovor o tom, jak dopadlo měření emisí v provozu v Praze u ČZU v řijnu 2022:
Emise z dopravy mají na lidské zdraví opravdu alarmující dopady! Poslechněte si interview z řijna 2022:
Rozhovor o tom, jakou roli by měl hrát stát v ochraně obyvatel před nadměrnými emisemi z dopravy:
Poslechněte si, jak má vypadat správná technická kontrola - taková, která ochrání před emisemi z dopravy.
Nízkoemisní zóny jsou správným směrem řešení problémů působených dopravou. ALE: podmínkou je, že technické kontroly probíhají, jak mají, a detekují skutečné emise vozidel. Poslechněte si více v našem rozhovoru z října 2022:
Patří auto do města?
Poslechněte si rozhovor o tom, jaká opatření mohou zlepšit kvalitu ovzduší ve městě:
Existující systém kontrol STK/SME má nedostatky. Jak ho zlepšit?
Naše otázka: Proč má technický stav vozidla tak velký vliv na kvalitu ovzduší? Poslechněte si vysvětlení.
Rozhovor s Ritou Simon z Ústavu státu a práva AV ČR o o problematice kvality ovzduší ve městech a měření emisí
Zhoršená kvalita ovzduší z aut opravdu škodí zdraví!
Informace o projektu Zdravé auto: Nový projekt přispívající k udržitelnosti osobní dopravy
12. 4. 2022
Kvalita ovzduší je podle Světové zdravotnické organizace v první desítce seznamu problémů pro lidské zdraví. Kvůli intenzivnímu využívání osobních automobilů (až 73 % veškerých cest), mají vozidla na znečištění ovzduší většinový podíl, a ve městech je zvýšení koncentrací znečišťujících látek vzhledem k vysoké hustotě obyvatelstva obzvláště závažný.
Spalovací motory sice patří k čistším spalovacím zařízením, ale jejich emise závisí na tom, jak kvalitně je motor navržen, vyroben, seřízen, udržován a provozován. Podstatný podíl „více emisí“ lze přičíst relativně malému zlomku uživatelů, kteří svůj vůz neudržují, nebo s ním záměrně manipulují (různé chiptuningy, úpravy, odstraňování filtrů částic, vypínání katalyzátorů). Na tento problém už dlouhou dobu upozorňuje Centrum služeb pro silniční dopravu v souvislosti s měřením emisí v provozu. Velkou část zplodin do ovzduší vypouštějí i novější auta ve špatném technickém stavu, a to paradoxně více než třeba auta starší výroby.
Samotné předpisy uvědomělost a změnu přístupu obyvatel k provozu vozidel nezajistí. Je nutné na negativní vliv emisí z dopravy na životní prostředí upozorňovat. Kvůli tomu je cílem našeho projektu zvýšit odpovědnost společnosti při provozování motorových vozidel pozitivním způsobem, aby došlo k vybudování dobré vůle občanů k opravám a údržbě vlastních vozidel, které mohou vést ke snížení škodlivých emisí z dopravy. S formou kladně orientované naučné kampaně (videa, infografiky, fotografie) chceme informovat a motivovat především obyvatele měst, a těch co do města dojíždějí, aby svá vozidla používali uvědoměle, udržovali je v dobrém technickém stavu a přispěli tak ke snížení škodlivých emisí.
Součástí kampaně budou vytvořeny vědecké publikace a organizovány workshopy ve spolupráci s partnerem ASEM, který nedávno upozornil na rozsáhlé nedostatky v měření emisí při pravidelných technických prohlídkách vozidel, na základě analýzy dat Informačního systému technických prohlídek Ministerstva dopravy.
Projekt probíhá 1. 9. 2021 - 28. 2. 2023 s podporou Norských fondů a Státního fondu životního prostředí ČR.
Aktualizace: Projekt byl prodloužen do 13. 6. 2023.
Projektový web najdete na uzdravpriserku.cz
Kontakt na hlavní řešitelku projektu: rita.simon@ilaw.cas.cz