2025

Nově započaté granty a projekty / New Grants and Projects:

 

GA25-18528S Grantová agentura ČR / Czech Science Foundation

Problematika ochrany osobnostních práv v civilním právu

(Protection of personality rights in tort law)

Řešitel / Researcher: doc. JUDr. Tomáš Doležal Ph.D. LL.M.

Doba řešení / Implementation period: 2025–2027

Projekt se zaměřuje na problematiku osobnostních práv a jejich ochrany v civilním deliktním právu se zvláštním zaměřením na Českou republiku. Cílem projektu je přispět k otevření diskuse k teoretickým otázkám osobnostních práv a rozsahu jejich ochrany v deliktním právu. Ačkoliv osobnostní práva slouží jako základní kámen autonomie a důstojnosti jednotlivce, chrání tělo, myšlenky, city a chování každého člověka v jeho interakci s ostatními lidmi, přesto je jejich rozsah a vymezení často sporné. Význam osobnostních práv podtrhuje jejich začlenění do řady nadnárodních lidskoprávních instrumentů. Jejich ochrana je ale v moderní společnosti čím dál obtížnější. Z tohoto pohledu je nezbytné provést důkladnou analýzu problematiky osobnostních práv. V rámci projektu se budeme zabývat otázkami, jako je existence a důvody ochrany osobnostních práv, povaha osobnostních práv a rozsah jejich ochrany; pozornost bude věnována rovněž problematice odškodňování zásahů do osobnostních práv.

 

Pokračující granty a projekty / Continuing grants and projects:

 

TQ12000040 Technologická agentura ČR / Technology Agency of the Czech Republic 

CZDEMOS4AI: Prospěšný multiagentní AI avatar v malé demokratické společnosti

(CZDEMOS4AI: Beneficent Multi-Agent AI Avatar in a Small Democratic Society)

Spoluřešitel / Co-researcher: JUDr. Ján Matejka Ph.D.

Doba řešení / Implementation period: 2024–2029

Cílem interdisciplinárního projektu CZDEMOS4AI, propojujícího právní, etická, pedagogická, mediální, bezpečnostní a psychologická studia, je výzkum celospolečenských dopadů aplikace umělé inteligence (dále AI) v nové fázi vývoje demokracie označované jako "otevřená" (open democracy), jejímiž základními atributy jsou dialog o hodnotách, transparentnost a participace veřejnosti ve vztahu k AI. Projekt CZDEMOS4AI v souladu s 5. veřejnou soutěží SIGMA (DC5) téma AI zastřešuje, když se zaměřuje na vznik sociálně-odpovědného multiagentního AI avatara i jeho percepci v malé demokratické společnosti. Aplikovatelnost inovativního AI avatara, designovaného na základě principů otevřené demokracie a požadavků společnosti, povede též k efektivnímu výkonu státní a veřejné správy v oblasti resilience.

 

FW11020230 Technologická agentura ČR / Technology Agency of the Czech Republic 

Aplikovaný právní jazykový model a benchmarky pro využití v právní praxi

(Applied Legal Language Model and Benchmarks for Legal Practice)

Spoluřešitel / Co-researcher: Mgr. Alžběta Krausová, Ph.D., LL.M.

Doba řešení / Implementation period: 2024–2026

Projekt je zaměřen na pokročilé využití umělé inteligence v oblasti českého a zahraničního práva. Jeho cílem je vyvinout dvě technická řešení: a) specializovaný vícejazyčný právní jazykový model (software) umožňující zvýšení přesnosti zpracování právních textů b) benchmarky pro testování právních jazykových modelů umožňující testování přesnosti právních jazykových modelů Obě řešení jsou koncipována jako vzájemně technicky nezávislá. Obě řešení se také specializují na jiné než anglicky mluvící země.

 

LX22NPO5101 MŠMT – EXCELES / Ministry of Education, Youth and Sports – EXCELES

SYRI - Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik

(SYRI – Systemic Risk Institute)

Spoluřešitel / Co-researcher: JUDr. Michal Šejvl, Ph.D.

Doba řešení / Implementation period: 1. 6. 2022–31. 12. 2025

Systémová společenská rizika typu zdravotních ohrožení (pandemií) kladou nové typy závažných nároků na společenské obranné mechanismy a formování veřejné politiky. Dále mají zdravotní a systémové krize společenské dopady, jejichž řešení, stejně jako akutní obrana proti krizím, vyžadují systematický společenskovědní výzkum. Navrhovaný projekt vytvoří v devíti vzájemně provázaných vědních okruzích (projektových aktivitách) národní autority, které na základě badatelského a aplikovaného výzkumu nabídnou oporu pro veřejné politiky: Komunikace, riziko a nejistota; Právo a vládnutí; Systémy resilience; Socioekonomické nerovnosti; Polarizace a populismus; Efektivita zdravotního systému; Vzdělávání a dopady pandemie; Ekonomické dopady pandemie; Sociální dopady pandemie a trh práce.

 

VJ02010029 MVČR – IMPAKT 1 / Ministry of the Interior of the Czech Republic – IMPAKT 1

AISEE – AI Softwarový expertní vyhledávač pro videa a fotografie

(AISEE – Artificial Intelligence based Search Environment for video/photo)

Spoluřešitel / Co-researcher: Mgr. Alžběta Krausová, Ph.D., LL.M.

Doba řešení / Implementation period: 1. 1. 2022–31. 12. 2025

Projekt řeší AI vytěžování dat ve forenzní praxi. Nabídne SW platformu pro detekci objektů zájmu na základě komplexních prostoro-časových vztahů s atributy objektů a indexovaných vzájemných vztahů. Umožní trénování AI metod přímo v prostředí Policie ČR pomocí AI postupů semiautomatického a “weakly supervised“ učení se zapojením koncového uživatele. Navržené postupy zohlední nedostatek trénovacích dat. Součástí bude rozhraní pro zadávání dotazů a vyhodnocování odpovědí odpovídající potřebám forenzní praxe. Platforma umožní evaluaci efektivity vzhledem k omezením z praxe. Vývoj proběhne třífázově s uživatelskou zpětnou vazbou. Vznikne sada testovacích videosekvencí podle uživatelských scénářů a výzkumná zpráva adresující aspektů použití AI metod z pohledu etiky, právního rámce a lidských práv.

 

VJ01010084 MVČR – IMPAKT 1 / Ministry of the Interior of the Czech Republic – IMPAKT 1

Elektronické důkazy v trestním řízení

(Digital evidence in criminal proceedings)

Spoluřešitel / Co-researcher: JUDr. Ján Matejka, Ph.D.

Doba řešení / Implementation period: 1. 1. 2021–31. 12. 2025

Projekt reaguje na aktuální problémy související se sílící potřebou orgánů činných v trestním řízení efektivně nakládat s elektronickými důkazy. Jeho cílem je tyto orgány vybavit právními, organizačními a technickými řešeními, které mohou posílit jejich akceschopnost nejen při stíhání a vyšetřování kriminality páchané za využití moderních technologií. Projekt současně cílí na vybudování silné odborné platformy, způsobilé identifikovat vznikající výzvy a reagovat na ně prostřednictvím návrhu efektivních řešení postavených na výsledcích špičkového výzkumu. Výzkum bude zaměřen na oblasti compliance ISP s požadavky na spolupráci s OČTŘ, právním otázkám využití elektronických důkazů v trestním řízení a v adhezním řízení a vývoji nástrojů pro technické zajištění a analýzu elektronických důkazů.

 

FWO-R-12740

Climate Change Law in Europe

Spoluřešitel / Co-researcher: JUDr. Hana Müllerová, Ph.D.

Doba řešení / Implementation period: 1. 1. 2022–31. 12. 2027

This Scientific Research Network seeks to contribute to legal innovation in Climate Change Law in Europe. Its geographical scope is limited to the European Union (EU) and the United Kingdom (UK). Its research, however, will not be limited to EU and domestic Climate Change Law. Insofar as it is relevant for Climate Change Law in the EU and the UK, the international legal and governance framework and other regional frameworks (UNECE, ECHR, …) will also be involved. The network partners will work together on four key issues:

  • A just transition to a low carbon economy;
  • Human rights in Climate Change Law;
  • Biodiversity protection in Climate Change Law;
  • Governance innovation in Climate Change Law.

CLASS is co-coordinating pillar two on human rights.